Etapy produkcji

Mieszanie

Produkcja lateksu Talalay rozpoczyna się od dokładnego wymieszania naturalnego mleczka kauczukowego, pozostałych komponentów oraz powietrza za pomocą specjalnego miksera. Sposób mieszania składników jest niezwykle ważnym elementem całego procesu produkcyjnego i jest podstawą technologii Talalay. Gotowa i napowietrzona masa zostaje równomiernie rozprowadzona w formach o szerokości 90 lub 100 cm, w środowisku próżni. Taki zabieg pozwala na zachowanie homogenicznej struktury komórek do dalszego etapu produkcji.

Mrożenie

Po wypełnieniu formy następuje gwałtowne zamrożenie wkładu do temperatury -30°C. Ważną rolę odgrywają specjalne pręty w formie, dzięki nim zamrożenie następuje bardzo szybko i równomiernie nawet w głębi formy. Zamrażanie utrwala kulisty kształt komórek i powoduje, że powstają między nimi kanaliki powietrzne. Otwarta struktura nadaje lateksowi Talalay cechy pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza. Możemy to sprawdzić za pomocą testu polegającego na przyłożeniu twarzy do lateksu Talalay - okazuje się, że tylko w niewielkim stopniu ogranicza on oddychanie.

Żelowanie i wulkanizacja

Kolejnym krokiem jest żelowanie wkładu. Po ogrzaniu wkładu mieszanka CO2 i powietrza jest przepuszczana przez formę, co zapobiega zapadnięciu się wkładu oraz zamknięciu otwartych połączeń między komórkami. Wkład w postaci gęstego żelu poddawany jest pre-wulkanizacji w temperaturze 115°C. Po wulkanizacji blok lateksowy jest dokładnie płukany i schładzany wodą, pozbywa się w ten sposób drobnych zanieczyszczeń oraz utrwala się własności fizyko-chemiczne lateksu. Końcowym etapem jest post-wulkanizacja gorącym powietrzem o temperaturze 85°C. Nagrzane powietrze jest przepuszczane przez wkład, co ostatecznie utrwala wszystkie własności lateksu Talalay.

Od nasiona kauczukowca po gotowy produkt

Lateks naturalny. Zobacz jak powstaje.

Zobacz certyfikaty na lateks

Certyfikaty należą do Radium Foam BV Fort Willemweg 61 NL-6219 PA Maastricht.